Tuzla İlan Bürosu

editor
0212 296 9558 editor Ekim 15, 2014 16:50

Tuzla İlan Bürosu

Özet

  • Tuzla Gazete ilanları Servisi Hürriyet, Posta, Sabah, Zaman ve Milliyet Gazetelerine Seri ilan, eleman ilanı, zayi, emlak ve vasıta ilanlarınızı verebilirsiniz. 0216-642 23 75

Tuzla Gazete ilan Bürosu

 

Tuzla Tarihi

Tuzla ve yöresinin ilk yerleşenlerinin kimler olduklarını şu anda kesin olarak bilmemekle beraber İÖ, 1200-700 yılları arasında Firig kavmine mensup Bebrikler olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle Marmara Denizi’nin kuzey kesimlerine Bebrikya deniyordu. Kadıköy-Tuzla sahil hattı Bebriklerin yerleşim alanı içinde kalmakla beraber, Bebrikler bu alanda siyasî bir birlik oluşturamadılar. 

Daha sonraki yıllarda bölgeye gelen Kimmerler, Bebrikleri ortadan kaldırdılar. Ancak Kimmerler de bölgede siyasî bir birlik oluşturamadılar. Bebrikler gibi Trak kökenli bir kavim olan Bitinler, muhtemelen İÖ, 650 yıllarında Avrupa’dan gelerek Kimmerleri bölgeden kovdukları gibi Bebrikleri de egemenlikleri altına aldılar ve bölgede krallıklarını kurdular. Bitinler  İÖ, 546-545 tarihinden itibaren 200 yılı aşkın bir süre Perslerin egemenliği altında kaldılar. Perslerin, Büyük İskender’e yenilmesi sonucunda Zipotes,  Bitinleri tekrar bağımsızlığına kavuşturdu ve kendisi Kral unvanını aldı. Böylece ilk olarak bölgede siyasî birlik oluşturuldu. 1400 yılında Yıldırım Bayezid tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Tuzla’da yaşayan Rumlar, Lozan Anlaşması çerçevesinde Selanik, Kavala ve Drama’dan gelen Türklerle yer değiştirmişlerdir. 1923 yılında Türkiye Yunanistan arasında imzalanan Nüfus Mübadelesi anlaşması gereği Tuzla’daki Rum nüfus Yunanistan’a, Yunanistan’daki Türklerin bir bölümü Tuzla’ya yerleştirildi. Bu tarihten itibaren Tuzla’da sadece Türkler ikamet etmeye başladılar. 1980’lerin sonuna kadar balıkçılık ve çiftçiliğin bir arada sürdürüldüğü Tuzla’da sanayinin gelişmesiyle çiftçilik önemini yitirmiştir. Günümüzde Tuzla, tersanelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Hacet Deresi Çamları, Tuzla

Hacet Deresi Çamları, Tuzla

Merkezde İTÜ Denizcilik Fakültesi, Kuzeybatıda çok ünlü bir askeri okul olan Tuzla Piyade Okulu ve Güneyde Tuzla Burnu’nda ise Deniz Harp Okulubulunmaktadır. Ayrıca Sabancı Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Gedik Üniversitesi, Medeniyet Üniversitesi, Süleyman Şah Üniversitesi ve Piri Reis Üniversitesi de Tuzla’da bulunmaktadır. Ayrıca Koç Özel Lisesi ve Sabancı Koleji de Tuzla’da yer almaktadır.

Tuzla ilçesine bağlı mahalleler; Aydıntepe, Cami, İçmeler, Mimar Sinan, Şifa, Anadolu, Fatih, Mescit, Aydınlı, Evliya Çelebi, İstasyon, Postane, Yayla, Fırat, Merkez, Orta, Tepeören mahalleleridir. 

editor
0212 296 9558 editor Ekim 15, 2014 16:50
erdemreklam-tlfsd