Kadıköy ilan Bürosu

erdemreklam
0212 296 9558 erdemreklam Ocak 24, 2014 12:01

Kadıköy ilan Bürosu

Özet

  • Kadıköy ilçesindeki gazete ilan bürosuna 0216 642 23 75 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Ayrıca gazete ilan fiyatları hakkında veya merak ettiğiniz diğer konularda bilgi almak için de arayabilirsiniz.

Kadıköy Gazete ilan Bürosu

 

Kadıköy’ün Tarihi

Kadıköy‘ün tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Kuruluş tarihi olarak M.Ö. 675 yılı kabul edilir. M.Ö. 1000 yılları civarında Fenikeliler tarafından Fikirtepe’de çeşitli kaynaklarda Harhadon adıyla anılan bir ticaret kolonisi oluşturulduğu bilinmektedir. Fikirtepe’deki ilk yerleşmenin karşısında Moda Burnu ile Yoğurtçu arasında Halkedon (Bakır Ülkesi) adıyla ikinci bir yerleşme daha oluşur. Halkedon (Kalkedon) bu dönemde Apollon Tapınağı ile ün salar. Haydarpaşa Çayırı ise Halkedonlular tarafından at yarışları için kullanılır. M.Ö. 658’de Sarayburnu’na yerleşerek Bizans şehrinin nüvesini atan Bizans, yörenin güzelliğine hayran kalır ve bu güzel yer dururken karşı tarafta (Kadıköy’de) yerleşen insanları körlükle vasıflandırarak, Kadıköy’ü “Körler Diyarı” olarak adlandırır. Bu sebeple çeşitli kaynaklarda bu adla da anılmıştır.

İstanbul’un fethi sonrası Fatih Sultan Mehmet Halkedon’u, meşhur Nasrettin Hoca’nın kızının torunu olan ilk İstanbul Kadısı Celalzade Hızır Bey’e verir. Buna göre yerleşme adının da Kadıköy olarak değiştiği söylenir. 18. yüzyıl, özellikle Lale Devri boyunca Kadıköy çevresinin mesire yeri olarak öneminin attığı bir dönem olur. Haydarpaşa, Yoğurtçu, Moda ve Kuşdili çayırları ile Uzun Çayır halkın rağbet ettiği gezinti alanlarıdır. 18. yüzyılda o zamana kadar Türklerin ve Rumların yaşadığı Kadıköy’e Ermenilerin de yerleşmeye başladığı görülür. Kadıköy ve çevresi 19. yüzyılın ikinci yarısında kararlı bir gelişme göstermeye başlar. Selimiye Kışlası ve Haydarpaşa Askeri Hastanesi gibi önemli yapıların inşasıyla asıl gelişmeler başlar. Bu gelişmeleri takip eden diğer iki önemli olgu da şunlardır: Şehir içi vapur işletmeciliği ve Haydarpaşa-İzmit demiryolunun açılması. 9.yüzyılın sonlarına doğru Moda çevresinde gayrimüslim ve Levantenlerin yerleşmeye başladıkları gözlenirken, Göztepe, Erenköy, Bostancı çevresinde de II. Abdülhamid döneminin (1876-1909) önde gelen devlet görevlilerinin geniş araziler içinde köşkler yaptırdıkları görülür. Fenerbahçe’ye doğru da varlıklı Levanten ve gayrimüslimler geniş araziler satın alarak sayfiye amaçlı köşkler inşa ettirirler.

Bazı yol yapımı ve altyapı uygulamalarının yanı sıra Şehremini Cemil Paşa’nın şehir ve semt parkları oluşturma projesi kapsamında Kadıköy’de Kuşdili Deresi’nin kıyısında Yoğurtçu Parkı yapılır. Ayrıca İskele Meydanında bulunan ve halen kullanılan belediye binası da bu dönemde inşa edilir. Kadıköy Cumhuriyet’e kadar az çok devam eden oldukça renkli bir nüfus yapısına sahip olmuştur. Kadıköy, 1869 yılında o zamanlar daha büyük ve önemli bir merkez olan Üsküdar Sancağı’na bağlanmıştır. Uzun süre Üsküdar’a bağlı olan Kadıköy, 23 Mart 1930’da ilçe olur. Bu tarihte Kadıköy’ün Kızıltoprak ve Erenköy olmak üzere iki bucağı vardır.  

1938-1949 arasında Vali ve Belediye Başkanı Dr. Lütfi Kırdar’ın giriştiği ve İstanbul’daki üçüncü imar operasyonlarını oluşturan dönemde, Kadıköy’de de projeler gerçekleştirilir. Kadıköy-Üsküdar yolunun Haydarpaşa’da demiryoluna rastlayan kesiminde bir köprü yapılması, Bağdat Caddesi’nin Kartal’a kadar asfaltlanması, Kadıköy Halkevi’nin inşası bu dönemin Kadıköy’deki en önemli imar operasyonları olur. Kozyatağı’nda bir su deposu inşa edilir. Hasanpaşa’da yer alan Kadıköy Gazhanesi’ni işletmekte olan Havagazı Şirketi, 1945’te İETT bünyesine katılırken, toplu ulaşım alanında tramvayları desteklemek amacıyla 1947’den itibaren otobüs işletmesine de başlanır.  Kadıköy’ün özgün karakterini oluşturan bu mekansal yapının dönüşümü ağırlıklı olarak 1960’larda gerçekleşir.1960’lar sonrasında Kadıköy’de ticaret ve hizmet sektörlerinin yoğunlaşma göstermesiyle, bu tarihlerden itibaren Kadıköy, Sirkeci-Eminönü-Karaköy-Beyoğlu gibi birinci kademe merkezlerin ardından ikinci kademedeki metropoliten alt merkeze dönüşmüş ve eski semt merkezi özelliklerini yitirmiştir.

1980’li yıllarda çeşitli düzenlemeler yapılır. Bu dönemde gerçekleştirilen çeşitli projeler arasında, Haydarpaşa Koyu’nun doldurularak meydanın genişletilmesi, Dalyan-Bostancı arasında denizin doldurularak kıyı düzenlemesi yapılması ve sahil yolu açılması (1984-1987), Kalamış Koyu ve Fenerbahçe’de yat limanı inşası (1985-1988), yapımı 1993’te tamamlanan İskele-Mühürdar arasında deniz doldurularak meydanın büyütülmesi ve yeşil alanlar kazanılması sayılabilir. Bu dolgu çalışmalarıyla denizden 900.000 metre kareden fazla alan kazanılır ve 5 km’den uzun bir sahil yolu elde edilir. Kadıköy Meydanı da bu dönemde bazı önemli değişiklikler geçirir. Eski hal binası konservatuvara tahsis edilir ve iskele ile hal arasında kalan alan trafiğe kapatılarak yaya kullanımına açılır. Haydarpaşa yönünde, dolgu alanda yeni durak yerleri oluşturulur. Çarşı içinde de bazı sokaklarda yaya alanı uygulaması başlatılır. İskele yanındaki park yeniden düzenlenir.  1990’lı yıllarda II. Çevre Yolu’nun tamamlanarak Kozyatağı bağlantılarının hizmete girmesi, Kozyatağı çevresi ve Söğütlüçeşme’de ofis kullanımlarının oluşturduğu alt merkezlerin belirmesi, Bostancı’dan öteye sahil yolu dolgusu ve yolunun devam ettirilmesi, Moda Burnu’nda yeni bir dolgu alanı oluşturulması ve Bahariye yaya yolu düzenlemesi (1993) bu dönemde Kadıköy fizyolojisini etkileyen ya da etkileyebilecek önemli kentsel projeler ve dinamikler olarak ortaya çıkmıştır.

2009 yılında kuzeydeki mahallelerin ayrılıp Ataşehir adıyla ilçe yapılmasından sonra nüfusu biraz düşmüştür. Kadıköy günümüzde, ekonomik faaliyet ve imar açısından İstanbul’un en önemli ilçelerinden birisidir.

 

Kadıköy İlçesi’nde egemen ekonomik etkinlik ticarettir. Kadıköy çarşısı, Altıyol ile Bahariye Caddesi ve Bağdat Caddesi çevrelerinde yoğunlaşır. Bağdat Caddesi üzerinde çok sayıda ünlü markanın şubesi vardır. İş saatleri dahil edilirse günlük 2 milyon insanın yaşadığı bu ilçe Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biridir.

Kadıköy İlçesi’nde yaşayanların önemli bir bölümü şehir hatları vapurlarını kullanırlar. İlçedeki vapur iskeleleri Haydarpaşa, Kadıköy ve Bostancı’dadır. Ayrıca Kadıköy ve Bostancı’daki deniz otobüsü iskelelerinden İstanbul’un çeşitli kıyı semtlerine düzenli seferler yapılır. Kalamış Koyu’nda da büyük bir yat limanı vardır. 1934-1966 yılları arasında, Kadıköy-Moda, Kadıköy-Fenerbahçe ve Kadıköy-Bostancı tramvay hatları hizmet vermiştir. 2003 yılında Kadıköy-Moda hattı nostaljik tramvay adıyla yeniden hizmete girmiştir. İlçenin kuzeyinden, D-100 Karayolu boyunca Kadıköy/Kaynarca metrosu (M4 hattı) geçmektedir. Bu metronun ilk istasyonu olan “Kadıköy” de ilçe merkezinde bulunmaktadır.

Kültür & Sanat

Kadıköy’deki sinema ve tiyatroların bir kısmı, 1992 yılında yaya yolu haline getirilen Bahariye Caddesi’ndedir. Süreyya Operası, Reks Sineması, Barış Manço Kültür Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi, Haldun Taner Sahnesi, Halis Kurtça Kültür Merkezi, Müjdat Gezen Sanat Merkezi, Çağdaş Sahne, Enver Demirkan Tiyatrosu, Bostancı Gösteri Merkezi başlıca gösteri ve performans alanlarından bazılarıdır. 1970’li yıllara kadar muhteşem binası ayakta duran Opera Sinema ve tiyatro salonu şimdilerde pasaj halindedir. İlçede 20’ye yakın sinema salonu vardır. 2005’te şair Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi Göztepe’dedir.

SPOR

Türkiye ve İstanbul’un en köklü spor kulüplerinden biri olan Fenerbahçe Spor Kulübü  Kadıköy’de doğmuştur.

Fenerbahçe dışında ilçede, futbol, basketbol, yüzme, yelken, kürek, motor sporları, aikido, atıcılık, bilardo, briç, jimnastik, karate, su topu, tekvando ve binicilik dallarında faaliyet gösteren 100’ün üzerinde spor kulübü ve derneği vardır. İlçedeki spor tesisleri arasında Kızıltoprak yakınındaki Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu, Fenerbahçe Burnu’ndaki İstanbul Yelken Kulübü, Galatasaray Yelken Kulübü, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri, Kalamış Yelken Kulübü ile Kadıköy’ün merkezinde yer alan Caferağa Spor Salonu’dur. Kadıköy ilçesi’ndeki en önemli dinlenme alanları Kalamış, Göztepe, Sahil (Feneryolu-Bostancı) ve Mazharbey’deki parklarıdır.

KADIKÖY’ÜN İLÇELERİ

19 MAYIS MAHALLESİ

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Kadıköy ilçesine bağlı bir mahalledir. 1991 yılında Kozyatağı mahallesinden bölünerek kurulmuş bir mahalledir. Kozyatağı, Sahrayıcedit, Suadiye, Erenköy ve İçerenköy mahalleleri ile komşu olan 19 Mayıs Mahallesi çevresinde yeni kurulan büyük iş merkezleri ile son yıllarda oldukça gelişmiştir.

ACIBADEM

20 sene öncesine kadar Hasanpaşa’ya bağlı olan semt, nüfus yoğunluğuyla birlikte güney kısmı Kadıköy’e (Aşağı Acıbadem), kuzey kısmı ise Üsküdar’a (Yukarı Acıbadem) bağlı olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Acıbadem Köprüsü ise semti ortasından bölen E5 otoyolunun üzerine kurulmuştur. Acıbadem Caddesi’nden yukarı doğru çıkarken (Küçük Çamlıca yönü) Acıbadem Köprüsü’nden sonra solda kalan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bitiminin hemen ardından Acıbadem Caddesi’ne dik olarak başlayan Faik Bey Sokak ve Şevket Paşa Sokak ise Kadıköy-Üsküdar sınırını oluşturmaktadır.

BOSTANCI

Kadıköy’ün en doğusundaki mahalledir. Sahilden yukarı doğru 2.5 kilometre uzanır. Batıda Suadiye, doğuda Maltepe ilçesine bağlı olan Altıntepe ile komşudur.

Osmanlı döneminde İstanbul’un doğu sınırıdır ve bostancıbaşılar, Bostancıbaşı Köprüsü’nde şehre girenleri kontrol etmektedirler. Ulaşım olarak en merkezi noktalardan bir tanesidir. Deniz otobüsü ve vapur seferleri, her ekspresin durduğu Bostancı Tren İstasyonu ve Kadıköy-Kartal Metrosu Bostancı İstasyonu bulunmaktadır. 1930’lardan beri bu mahalleyi İETT’nin “4” adlı ring hattı Kadıköy’e bağlar. Taksim ve Kadıköy dolmuşlarının kalkış noktasıdır. Aynı şekilde Mecidiyeköy/Taksim ve Ümraniye otobüsleri de buradan kalkmaktadır. Zamanında yazlık sayfiye yeri olarak kullanılmıştır.

CADDEBOSTAN

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bostancı’dan Göztepe’ye kadar bulunan bölüme suçlular yerleştirildiğinde ismi “Cadı Bostanı” olan ilçe suçlulardan arındırıldıktan sonra da ismi “Caddebostan” olarak değişmiştir. İstanbul’un en gözde semtlerinden olup Bağdat Caddesi, CKM (Caddebostan Kültür Merkezi) gibi yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bölgede ünlü markaların mağazaları mevcuttur. Türkiye’de az görülen bisiklet yolu mevcuttur.

CAFERAĞA

Kadıköy ilçesinin denize kıyısı olan mahallelerinden biridir. Güneyi, kuzeyi ve batısı Marmara Denizi çevirilidir. Moda Burnu da denen bir yarımada üzerine yayılan mahalle, kendi adından ziyade Moda semti olarak anılmaktadır. Mahallenin doğusunda ise Osmanağa mahallesi bulunmaktadır.

DUMLUPINAR

Dumlupınar mahallesinin güneyinde Eğitim, doğusunda Merdivenköy, batısında Fikirtepe kuzeybatısında Hasanpaşa kuzeyinde ise Üsküdar ilçesinin Ünalan mahallesi bulunmaktadır.

EĞİTİM

ERENKÖY

1872’de Haydarpaşa-İzmit demiryolu Tellikavak mevkiinden geçirilerek Bostancı’ya uzatıldığında, yapılan yeni istasyonun çevresindeki bölgeye “Erenköy” adı verilmiş ve ilk yerleşme olan asıl Erenköy, istasyona göre içeride kaldığından, “İçerenköy” diye anılmaya başlamıştır. 1972’de çıkarılan Bostancı-Erenköy Bölgeleme Planı ve 1973’te Boğaziçi Köprüsü’nün açılması, Erenköy’ün içinde bulunduğu bölgedeki yapılaşmayı olağanüstü hızlandırdı. Bağlar ve bostanların sökülmesi ile konak ve köşklerin çoğunun yıkılmasıyla çok katlı apartmanlar inşa edildi.

FENERBAHÇE

Fenerbahçe semti bugünkü adını yarımadanın batı ucundaki fener kulesinden almıştır. Osmanlı kaynaklarında Kelemiç (Kalamış) yöresi olarak geçen bölgenin Fener Bahçesi (Bağçe-i Fener) adıyla anılmaya başlaması,1562’de burada bir deniz feneri yapılmasından sonradır.Fenerbahçe bir yarımadadır. Güneybatısında bulunan burun Fenerbahçe Koyu ile Dalyan Koyu’nu birbirinden ayıran burun ise Laz Burnu ‘dur. 

FENERYOLU

Bağdat Caddesi üzerindeki nezih semtlerden biridir. Kızıltoprak ve Selamiçeşme arasında yer almaktadır. Nüfusu yoğun olarak emekli ve öğrencilerden oluşmaktadır. Özgürlük parkı ve sabit pazar çay bahçesi ziyaret edilebilecek yerlerindendir.

FİKİRTEPE

18.yy’da Kadıköy Deresi olarak bilinen Kurbağalıdere, Hasanpaşa’ya kadar Haliç şeklinde uzanırdı ve bol suya sahipti. Üzerinde bulunan Kasr-ı Ali Köprüsünden doğusunda kalan çiftliklerin çevresindeki mesire yerleri, İstanbul halkının gözde mekanları arasındaydı. 1950 yılından itibaren hızlı bir göçe maruz kalan Fikirtepe, 1965 yılında muhtarlığa bağlanmıştır.

GÖZTEPE

Mahalle ismini Şahkulu dergahının gözcüsü olan Gözcü Baba’nın bulunduğu gözetleme tepesinden almıştır. En büyük yeşil alan 10.000 m²’lik alana sahip olan Göztepe Parkı’dır.

HASANPAŞA

Kadıköy belediye binasına ev sahipliği yapan Hasanpaşa’nın güneyinde Zühtüpaşa, kuzeyinde Üsküdar ilçesine bağlı Ünalan, doğusunda Fikirtepe,  batısında Acıbadem,  güneydoğusunda ise Eğitim mahallesi bulunmaktadır. Kadıköy Belediyesi, Evlendirme Dairesi, Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, Metro istasyonu, İETT Hasanpaşa Garajı ve Okan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu burada bulunur.

KOŞUYOLU

Yeniçeriler sefere çıkmadan önce Koşuyolu’nda bulunan çeşmede buluşurmuş. İstanbul’un en nezih ve yeşil semtlerinden biridir. Ancak son yıllarda şirketlerin semte akın etmesiyle bahçeli evler yıkılarak, arsanın tamamına çok katlı binalar yapılıp, yeşili yok etmişlerdir.

KOZYATAĞI

İsmi eskiden Kozyatağı’nda bolca bulunan ceviz ağaçlarından gelmektedir. 56 sokak ve 4 caddeden oluşmaktadır. Kadıköy’ün kalabalık mahallelerinden biridir.

MERDİVENKÖY

Bizanz dönemindeki ismi Ayamamanos’tur. Osmanlı zamanında mandıra görevi yapmakta olan mahalle, Osmanlı’nın peynir, yoğurt, süt gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kadıköy’ün kalabalık mahallelerindendir.

OSMANAĞA

Osmanağa mahallesinin güneyinde Caferağa kuzeyinde Rasimpaşa, kuzeydoğusunda Hasanpaşa, doğusunda Zühtüpaşa, batısında ise Marmara Denizi bulunmaktadır.

RASİMPAŞA

Kadıköy ilçesinin en merkezi yerlerindendir. Güneyinde Osmanağa,  güneydoğusunda Hasanpaşa,  batısında Marmara Denizi, doğusunda Acıbadem kuzeyinde ise Üsküdar ilçesinin Selimiye mahallesi bulunmaktadır. 

SAHRAYI CEDİT

———————————–

SUADİYE

Bağdat caddesi üzerindedir ve sahili vardır. 1905 yılında yapılan tarihi Suadiye Camii ve Feride Geçit’ini kapsar. Adını Suad Hanım adına yaptırılan Suadiye Camii’nden alır

ZÜHTÜPAŞA

 

erdemreklam
0212 296 9558 erdemreklam Ocak 24, 2014 12:01
erdemreklam-tlfsd