Şile İlan Bürosu

editor
0212 296 9558 editor Ocak 13, 2015 12:30

Şile İlan Bürosu

Şile Tarihi

Marmara’nın kuzey doğusunda Karadeniz kıyısında bulunan İstanbul’un ilçesidir. 500 yıl Osmanlı hükümdarlığında kalmış, 1918 yılında İngilizlere bırakılmış ve Kurtuluş Savaşı sonrası tekrar Türklerin egemenliğine girmiştir. 

Şile’nin ismi de, antik Miletos’lu kavimlerinden ve onların güzelliğe ve doğaya olan tutkularından gelir. Miletoslular’ın kentlerini, çevrenin doğal özelliklerinden esinlenerek adlandırdıkları bilinir. İlk yerleşimcilerin, tepeleri renklendiren ve çevreye mis gibi kokular saçan mor çiçekleri görünce, kente kendi dillerinde ‘Mercanköşk’ adını verdikleri kabul edilir.

İlçe sınırları içerisinde bulunan zümrüt yeşili ormanlarda yeşilin binbir çeşidini görmek mümkündür. Altın renkli, uzun, ince kum taneli sahili ve tertemiz denizi ile önemli bir turizm merkezidir. Şile’yi dünyaya tanıtan en önemli kültür varlığı “Şile Bezi“’dir. El tezgahlarında pamuk ipliğinden dokunan, tamamen Şile’ye özgü bir değerdir. Şile’ye özgü otantik özelliği ona bu adın verilmesini sağlamıştır.  Vücut terini emme özelliği olması nedeniyle sağlıklı bir kıyafettir.

Şile’de tarihi bir çok kale ve mağara bulunmaktadır. Ancak bakımsız oldukları için kimse varlıklarını bilmez. Bilineni sadece Şile Kalesidir. Bizanslıların inşaa ettiği bu kale, daha sonra Osmanlılar tarafından da gözetleme kulesi ve denizden gelecek saldırılara karşı koyabilmek amacı ile kullanılmıştır. 

Şile Kalesi

Şile Kalesi

Ağva, Balibey, Çavuş, Hacıkasım ve Kumbaba olmak üzere toplam 5 mahalleye sahip olan Şile’nin 57 köyü bulunmaktadır.

AĞVA

İsmi, Latincede ‘iki dere arasındaki köy‘ ve ‘su‘ anlamına gelir. İlk yerleşimcileri Hititler daha sonra Frigler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar bu güzelliklerde yaşamışlardır. Ağva, son yıllarda gelişen otel, motel, ve pansiyonculuk ile turistik bir merkez olma yolunda ilerlemektedir. Şehrin karmaşasından, trafikten, gürültüden yorgun düşenler için ideal bir dinlenme ve nefes alma yeridir.

Yeşilçay Deresi

Doğal güzellikleriyle ve tarihi eserleriyle huzur veren bir yerdir ağva. Köylerden geçmişin yaşatıldığını gördüğünüzde sizde şaşıracaksınız. 

BALİBEY

Şile‘nin merkez mahallelerinden biri olan Balibey’un kuzeyinde Karadeniz, kuzeybatısında Hacıkasım, batısında Çavuş mahallesi, doğusunda Kabakoz, güneyinde ise Çayırbaşı ve İmrendere köyleri bulunmaktadır.

Üsküdar Caddesi, Balibey Mahallesi

Üsküdar Caddesi, Balibey Mahallesi

 KUMBABA

Kumbaba

Kumbaba

Sağlığı korumak ya da belirli hastalıkları tedavi etmek maksadı ile kürler halinde güneş, deniz ve kum gibi doğal etkenlerin desteğine başvurmak ‘Talassoterapi’ olarak adlandırılır. Şile’de merkeze 2 km uzaklıkta yer alan ve Kumbaba olarak bilinen bölgenin kumları Talassoterapi için uygun koşulları sağlar. Şile’nin incecik kumlarının tedavi edici özellikleri olduğunu düşünenler Talasseterapi için kumbaba sahiline giderler. Karadeniz kıyıları deri, solunum, sindirim ve lokomotor sistem hastalıklarının yanı sıra dolaşım, endokrin, sinir sistemi hastalıkları için de ziyaret edilir. Kırmızı-turuncu renkli, demir/bakır alaşımlı ve radyoaktif özellikleri olan kumları ile şifa verici bir yer olarak ünlenen Kumbaba tepesi, Bizans döneminden bu yana insanların tıbbi amaçlarla kum banyoları yaptığı bir bölge olarak bilinir. Bizanslılar tarafından güneş hamamı olarak kullanıldığı tarihte belirtilmiştir. Günümüzden 400 yıl önce yaşayan bir Türk’ün kumun tedavi edici özelliğini keşfeden gerçek adını kimsenin hatırlamadığı alimin ismini bu bölgeye verdiler. Kumbaba’nın mezarı da aynı tepede yer alır.

ŞİLE FENERİ

Şile Feneri

Şile Feneri

Şile Feneri, Osmanlı imparatorluğu zamanında Fransızlara karşı inşa ettirilmiştir.. İnşa tarihinde ışık kaynağı olarak 3 fitilli gaz lambası kullanılan fener, 1968 yılında elektrik’e çevrilmiştir.  Bir dönüşünü 120 saniyede tamamlayan fenerin ışığı, 8 det göz biçimli mercekten yayılırken, fenerin çalışması duvar saatlerinde kullanılan sarkaç sistemi ile gerçekleşir ve dişli tertibatı bekçisi tarafından iki saatte bir saat gibi kurulur. Zamanında kullanılan, bugün artık antika değerini almış eşyalar ve gaz lambaları kuleyi daha da ilgi çekici kılar. 150 yaşındaki Şile feneri, açık gecelerde  35 mil mesafeye ışığını yayabilir ve açık havada İstanbul Boğazı’ndan görülebilir.

editor
0212 296 9558 editor Ocak 13, 2015 12:30
erdemreklam-tlfsd