Kartal İlan Bürosu

editor
0212 296 9558 editor Aralık 3, 2014 15:59

Kartal İlan Bürosu

Kartal İlçesi Tarihi

Kartal ilçesi, batıda Maltepe, kuzeyde Sancaktepe, kuzey doğuda Sultanbeyli ve doğuda Pendik ilçeleriyle çevrilidir. İstanbul’un en yüksek yeri Aydos Dağı ve İstanbul’un Balkonu diye adlandırılan Yakacık Tepesi Kartal’dadır. VI. yüzyıl başlarında kurulan Kartal’ın merkezi Bizans İmparatorluğu döneminde Kartalimeni isminde bir balıkçı köyüydü. “Karta” ve liman anlamındaki “limeni”nin birleşiminden oluşan Kartalimeni, dolayısıyla “Karta’nın Limanı” anlamına geliyordu. Aynı zamanda “Kartal” adını ilk defa sahilde balık avlamak için gelip buraya yerleşen “Kartelli” isminde bir balıkçıdan aldığı da söylenir.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Mayıs 2013 tarihinde yaptığı ankette, Bakırköy, Adalar ve Kadıköy’le birlikte halkın kendini en güvende hissettiği dört ilçeden biri olmuştur. Son yıllarda ilçede yapılan büyük ölçekli rezidanslar nedeniyle demografik yapısında ciddi bir değişim gerçekleşmiştir. Kartal’da ortalama oturma süresi 17,22 yıldır. 1987 yılında Pendik, 1992 yılında Maltepe ve Sultanbeyli ve 2009 yılında Samandıra beldesinin Kartal ilçesinden ayrılması nedeniyle Kartal ilçesinin nüfusunda azalma meydana gelmiştir.

Kartal ilçesine bağlı 20 adet mahalle bulunmaktadır. 

– Atalar

Atalar, Kartal (Eski Adı: Rahmanlar) İstanbul Kartal ilçesinin Cevizli ve Petrol-İş mahalleleri arasında kalan eskiden bostan tarlaları ile dolu şimdilerde ise düzenli şekilde yapılaşan aynı adlı bir demiryolu istasyonuna sahip mahalle. Düzenli sahil yapısı, ulaşım, alışveriş açısından uygun oluşu Atalar’ı dikkat çekici kılan diğer özellikleridir.

– Çarşı

İdari sınırlarına bakıldığında Ortamahalle, Yakacık Yeni ve Gümüşpınar mahalleleriyle komşudur.

 – Çavuşoğlu

İdari sınırlarına bakıldığında güneyinde Kordonboyu; kuzeyinde Esentepe; batısında Karlıktepe; doğusunda ise Yunusmahalleleri bulunmaktadır.

– Cevizli

İlçenin en batısında bulunan Tekel Fabrikasıyla meşhur mahalledir. Cevizli Semti Kadıköy-Gebze metro hattının yapılmaya başlamasıyla birlikte semt hızla gelişmeye başlamış Dünyanın en büyük adliyesinin de yapılması buna katkı sağlamıştır.Semtteki gayrimenkul değerlerinde gözle görülür bir artış yaşanmasıyla birlikte büyük inşaat firmalarıda semte büyük yatırımlar yapmışlardır.

– Cumhuriyet

İdari sınırlarına bakıldığında Ortamahalle, Yakacık Çarşı, Hürriyet, Yalı, Topselvi ve Pendik ilçesime bağlı Yeşilbağlar mahalleleriyle komşudur.

– Esentepe

İdari sınırlarına bakıldığında Ortamahalle, Soğanlık,Cevizli, Atalar, Petrol-İş, Karlıktepe, Çavuşoğlu, Yunus ve Topselvi mahalleleriyle komşudur.

– Gümüşpınar

 

– Hürriyet

İdari sınırlarına bakıldığında Cumhuriyet ve Yakacık Yeni mahallelerinin yanısıra Pendik ilçesine bağlı Velibaba, Çınardere ve Yeşilbağlar mahalleleriyle de komşudur.

 – Karlıktepe

İdari sınırlarına bakıldığında Yukarımahalle,Kordonboyu, Çavuşoğlu, Esentepe ve Petrol-İş mahalleleriyle komşudur.

Karlıktepe Erenler Camisi

Karlıktepe Erenler Camisi

 

– Kordonboyu

İdari sınırlarına bakıldığında güneyinde Marmara Denizi; doğusunda Pendik ilçesine bağlı Batı; batısında Orhantepe; kuzeyinde ise Atalar, Petroliş, Yukarı, Karlıktepe, Çavuşoğlu ve Yunus mahalleleri bulunmaktadır.

 

– Kordonboyu2

 

– Orhantepe

İlçenin batısında yer alır ve Marmara Denizine kıyısı vardır. Kartal ilçesinin en prestijli mahallesidir. Mahallede Maltepe Üniversitesi, Tekel Sigara Fabrikası, Kartal Adliyesi, Meteroloji Müdürlüğü gibi kurumlar bulunmaktadır. Olası bi depremde hasar görme oranı yüksek olan bir bölgedir. Ayrıca Dragos tepesinin büyük bölümü bu mahalle içerisinde yer almaktadır.

– Orta

 

– Petrol-İş

Eskiden 1980’e kadar Yukarı Mahalle’ye bağlı olan Petrol İş Mahallesi, bugünkü sınırlarına eskiden Cevizli Mahallesi’ne bağlıyken ayrı bir muhtarlık olan Rahmanlar’a (Sonradan Atalar) Beyazköşk Caddesi’yle Atalar Caddesi arasında kalan bölümün katılmasıyla ulaşmıştır ki mahalleye adını veren site Atalar mahallesinde kalmıştır.

– Soğanlık Yenimahalle

 

– Topselvi

İdari sınırlarına bakıldığında güneyinde Yunus; kuzeyinde Cumhuriyet; batısında Esentepe; doğusunda ise Yalı mahalleleri bulunmaktadır.

 – Uğur Mumcu

Tamamına yakını yüksek bloklardan oluşan, ilçenin düzenli yapılaşması ile dikkat çeken, kişi başına düşen ortalama yeşil alanı ile İstanbul ortalamasını geçen ve şu anda üzerinde park bulunan eski bir çöplük çevresine kurulmuş mahalledir. Yakacık, Soğanlık, Aydos Dağı ve Sancaktepe tarafından çevrilidir.

– Yakacık Yenimahalle

İlçesinin kuzeyinde bulunan Uğur Mumcu, Soğanlık, Kurfalı semtleri tarafından çevrili, Ayazma’sı ile meşhur ayrıca Kartal’ın en yüksek tepesi olan Aydos Tepesi’ne ve bu tepenin üzerinde bir kent ormanına sahip “İstanbul’un Balkonu” diye anılan yerleşim merkezidir.

Eski Yakacık

Eski Yakacık

Tarihsel olarak oldukça eski bir yerleşim alanıdır. Bizans dönemi ve Osmanlı Döneminde sayfiye yerleşimi olarak kullanılmıştır. Özellikle Osmanlı’nın son dönemlerinde 1700’lü yıllar sonrasına ait hala ayakta duran tarihi eseri bulunmaktadır. Osmanlı Saray mensubu ve Paşalarının yazlık amacı ile kullandıkları köşkler bulunmaktadır. Bunlar içinde en bilineni Kaptan-ı Derya Hasan Paşa’ya (Bahriye Nazırı) ait olan taş köşktür. Bir diğer önemli kalıntı ise Zeynep Sultan tarafından Sema Hatun adına yapılan hayrat çeşmesidir. Asırlık Çınar ağaçları hala günümüzde yaşayan ender yaşam alanlarıdır. Merkez bozulmamakla birlikte yerleşen nüfusun merkez çevresinde oluşturdukları yeni mahalleler eski zeytinlik, üzüm bağları ve ormanlık alanlar yok edilerek kurulduğu için İstanbul’un betonlaşmasından nasibini almıştır.

– Yalı

İdari sınırlarına bakıldığında kuzeyinde Cumhuriyet; batısında Topselvi; doğusunda Pendik ilçesine bağlı Yeşilbağlar; güneyinde ise yine Pendik ilçesine bağlı Sapanbağları mahalleleri bulunmaktadır.

– Yukarı Mahalle

– Yunus

editor
0212 296 9558 editor Aralık 3, 2014 15:59
erdemreklam-tlfsd